ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը հետաքրքրվել է վերջին շրջանում դրամի զգալի արժեւորմամբ: Նրա խոսքով` տարվա սկզբի համեմատ դրամը դոլարի նկատմամբ արժեւորվել է մոտ 12-13 տոկոսով, իսկ 2021 թ. համեմատ` 20 տոկոսով: Պատգամավորը հետաքրքրվել է` հնարավո՞ր է, որ այս հանգամանքն ազդի էլեկտրաէներգիայի եւ գազի սակագների վրա` դրանք վերանայելու առումով:
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի խոսքով` սակագներում փոխարժեքի ազդեցությունը հաշվարկված է, եւ հայկական դրամի արժեւորումը հաշվարկների մեջ պետք է մասնակից լինի:
«Վստահ եմ, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այս հարցին կանդրադառնա տարվա կտրվածքով»,- ասել է փոխվարչապետը:

During the NA-Government Q & A session the deputy of the Civil Contract Faction Babken Tunyan was interested in the considerable evaluation of the dram in recent period.
towards dollar compared with the beginning of the year. According to him, compared with the beginning of the year the dram was appreciated against the dollar by about 12-13%, and compared with 2021 by 20%. The deputy was interested in the fact it is possible that this circumstance has an effect on the electricity and gas tariffs in the sense of reviewing them.
According to the RA Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, the influence of the currency in the tariffs is accounted, and the appreciation of the Armenian dram should be part in the calculations.
“I am sure that the Public Services Regulatory Commission (PSRC) with touch upon this issue per year,” the Deputy Prime Minister said.